11 października 2018 08:25 | Aktualności

Wycieczka do Treblinki

08 października 2018 roku uczniowie pod opieką nauczycieli: Urszuli Napiórkowskiej, Anny Ruszczy i Moniki Długołęckiej , wzięli udział w wycieczce do Muzeum Walki          i Męczeństwa w Treblince. Kluczowym założeniem wyjazdu było przybliżenie uczniom historii tego tragicznego miejsca, w którym od lipca 1942 do listopada 1943 zamordowano około 850 tysięcy Żydów różnej narodowości. Przywożono tu Żydów z  Polski, Niemiec, Austrii, Bułgarii, Grecji, Jugosławii, Czech, Słowacji, Belgii i Francji. Obóz ten był ośrodkiem zagłady wyłącznie Żydów, poza dwoma czy trzema transportami Romów. Pod względem liczby ofiar był to drugi – po Birkenau – obóz zagłady.

Uczniowie zwiedzili zgliszcza obozu pracy stanowiącego część obozu w Treblince, później zaś do obozu zagłady .Po tej części obozu została zachowana jedynie rampa kolejowa, z której prowadziła "ostatnia droga" do komór gazowych. I choć dawne miejsce eksterminacji zostało zniszczone przez zacierających ślady nazistów, są tu ogromne kamienie odwołujące się do tradycji żydowskiej i upamiętniające zamordowanych. Szczególne wrażenie robi kamień z napisem: „Janusz Korczak i dzieci” postawiony na pamiątkę tragicznej śmierci wielkiego pisarza i jego podopiecznych z sierocińca w getcie warszawskim.

Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa. Tutaj uczestnicy wycieczki obejrzeli dwa filmy przybliżające tragiczną historię miejsca, w którym w okresie II wojny światowej dokonano zagłady Żydów.

Wycieczka do Treblinki była dla uczniów ważną lekcją historii i  z pewnością u wielu osób wywołała chwile zadumy .

Tekst,foto: M. Długołęcka

Wycieczka do Treblinki